Zlecenie spedycyjne – co to takiego i czym się różni od zlecenia transportowego?
PoradnikZlecenia spedycyjne często mylone są ze zleceniami transportowymi. Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, co jest błędem. Choć mają one ze sobą wiele wspólnego i dotyczą tej samej branży, to są między nimi spore różnice. Czym zatem jest zlecenie spedycyjne?
Co to jest zlecenie spedycyjne?
Zlecenie spedycyjne to inaczej zlecenie usługi związanej z transportem, firmie spedycyjnej. A czym jest firma spedycyjna? Jest to podmiot, który zajmuje się zorganizowaniem oraz nadzorowaniem całego procesu dostarczenia towaru z jednego miejsca do drugiego.
Inaczej mówiąc, taka firma zajmuje się logistycznym organizowaniem czynności, które mają na celu dostarczenie towaru w wybrane przez zleceniodawcę miejsce, możliwie jak najszybciej i najsprawniej.
Zlecenie spedycyjne a transportowe – różnice
Wiele osób myli spedycję z transportem, a warto wiedzieć, że nie są to działalności tożsame. Mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ dotyczą tej samej branży, jednak różnią się zakresem usług.
Najprościej mówiąc, firma spedycyjna zajmuje się organizacją całego procesu, natomiast firma transportowa (czyli przewoźnik) zajmuje się wyłącznie dostarczeniem towaru z jednego miejsca do drugiego.
Dodatkowo zlecenie spedycyjne może być zawierane w formie ustnej lub pisemnej, natomiast zlecenie transportowe to najważniejszy dokument w całym procesie, dlatego musi być on szczegółowo spisany.
Odpowiedzialność spedytora podczas realizacji zlecenia
Warto również wspomnieć, że w przypadku zlecenia spedycyjnego, odpowiedzialność spedytora jest ograniczona.
Oznacza to, że nie odpowiada ona za dalszych spedytorów ani przewoźników, którymi posłużył się do wykonania zlecenia. Inaczej sytuacja wygląda, gdy spedytor decyduje się zostać również przewoźnikiem (bo taka opcja też jest możliwa) i samodzielne wykonać dostarczenie towaru. Wtedy staje się w pełni odpowiedzialny za realizację całego zlecenia.
Jakie dodatkowe usługi może świadczyć firma spedycyjna?
Jak zostało wspomniane wcześniej, spedytor może być również przewoźnikiem i zajmować się nie tylko organizowaniem całego procesu, ale także samym dostarczenie ładunku z jednego miejsca do drugiego.
To jednak nie wszystkie usługi, jakie może świadczyć firma spedycyjna. Bardzo często takie przedsiębiorstwo oferuje klientowi również pakowanie paczek, ubezpieczenie towaru, kontrolę przesyłek, przygotowanie towaru do odprawy celnej (w przypadku transportu międzynarodowego), a nawet tworzenie dokumentacji i umów oraz rozmowy z kontrahentami.
Kto zleca wykonanie usługi spedycyjnej?
Zlecenie wykonania usługi spedycyjnej może pochodzić zarówno od dużego przedsiębiorstwa, małej lokalnej firmy, jak i od osoby fizycznej, która nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Inaczej mówiąc, nadawcą zlecenia może być podmiot, który aktualnie potrzebuje tego typu usługi.
Kto realizuje usługę spedycyjną?
Wykonania zlecenia spedycyjnego może podjąć się podmiot, który posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie organizacji przewozu ładunków. Podmiot ten nazywany jest firmą spedycyjną lub spedytorem.
W Polsce bardzo często spedytor jest jednocześnie spedytorem i przewoźnikiem, czyli dodatkowo posiada uprawnienia w zakresie przewożenia towarów.
Czy zlecenie spedycyjne jest umową?
Zlecenie spedycyjne może być zawierane zarówno ustnie, elektronicznie, jak i pisemnie. Zawiera ono informacje niezbędne do prawidłowego zrealizowania całego procesu transportu.
Dlatego właśnie traktuje się je jako pewną formę umowy pomiędzy zlecającym a spedytorem. Może ono zawierać informacje o płatności, zabezpieczeniu ładunku lub o wszystkich innych ważnych kwestiach, które osoba zlecająca wykonanie usługi transportowej chce przekazać przewoźnikowi.
Zlecenie spedycyjne zawiera najważniejsze informacje dotyczące całego procesu dostarczenia towaru z jednego punktu do drugiego. Może przybierać różne formy, a szczególną rolę odgrywa, gdy pomiędzy zleceniodawcą a spedytorem nie została zawarta umowa.
Dodaj komentarz