Paliwo jako ważny czynnik w transporcie (od czego zależy cena paliwa)
PoradnikWśród wielu kosztów, jakie muszą ponosić właściciele firm transportowych, znajduje się paliwo. Liczne wahania ceny tego surowca utrudniają prowadzenie biznesu. Sprawiają, że zysk na danej transakcji może ulec zmianie, dlatego branża spedycji musi brać pod uwagę jej modyfikacje.
Od czego zależy cena paliwa?
Na cenę paliwa wpływa wiele czynników, dlatego występują liczne jej wahania nawet na przestrzeni jednego miesiąca. Przede wszystkim koszt sprzedaży surowca zależy od ceny jego nabycia. Następnie dodawana jest do niego marża rafineryjna, a także marża narzucana przez stację paliwową. Z tego względu cena paliwa w poszczególnych sieciach może znacząco się różnić.
Na cenę paliwa ogromny wpływ mają także liczne podatki, które nalicza państwo. A tych jest naprawdę sporo. Surowiec jest obwarowany opłatą paliwową, akcyzą na paliwo, a ponadto podatkiem VAT.
Patrząc na cenę paliwa przez pryzmat globalny, na jego koszt wpływa również cena baryłki ropy naftowej. Im jest ona wyższa, tym więcej zapłacimy na stacji benzynowej. Ponadto jest ona bezpośrednio powiązana z dolarem amerykańskim. Jeśli więc wartość zagranicznej waluty rośnie, wówczas można spodziewać się rychłych wzrostów ceny paliwa.
Jak paliwo wpływa na cenę transportu?
Paliwo jest jednym z największych kosztów zmiennych, jakie musi ponosić firma transportowa. Szacuje się, że może wynosić aż 40% wydatków ponoszonych na działalność, dlatego znacząco wpływa na cenę całego przedsięwzięcia. Wzrost kosztu pojedynczej baryłki ropy naftowej czy siły dolara amerykańskiego może znacząco obniżyć rentowność spedycji.
W przypadku kontraktów długoterminowych zazwyczaj stosuje się zapisy o obniżeniu stawki za transport, jeśli cena paliwa spadnie. Analogicznie wygląda to również w przypadku wzrostu kosztów surowca. Warto jednak podkreślić, że nie każdy decyduje się na taki zapis w umowie. Zmiana ceny paliwa znacząco wpływa więc na ostateczny zysk.
Brak stabilnej sytuacji na rynku paliw sprawia, że wielu właścicieli firm transportowych z niepokojem spogląda w przyszłość. W umowach starają się zawrzeć przepisy, które jak najbardziej niwelują negatywny wpływ ceny surowca na opłacalność przedsięwzięcia. Na szczęście nie jest to jedyny sposób.
Sposoby niwelowania wpływu ceny paliwa
Jednym ze sposobów na zniwelowanie wpływu ceny paliwa na opłacalność spedycji jest stosowanie nowoczesnych silników w pojazdach. Umożliwiają one osiągnięcie znacznie niższego spalania surowca niż ma to miejsce w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników.
Dobrą praktyką jest także przeprowadzenie wśród kierowców szkolenia z ecodrivingu, który pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na jednym pojeździe w ciągu roku.
Za niższe spalanie paliwa odpowiada także odpowiednia konstrukcja pojazdu. Samochody ze specjalnymi podzespołami są już dostępne na rynku. Choć ich cena jest nieco wyższa niż w przypadku tradycyjnych samochodów, różnica ta szybko się zwróci. Szczególnie wówczas, kiedy cena paliwa poszybuje w górę i konkurencja będzie zmuszona podnieść cenę za spedycję.
Dobrym zamiennikiem dla tradycyjnego surowca są paliwa alternatywne. Mowa tutaj głównie o LPG, czyli skroplonym gazie oraz biopaliwach. Instalacje pozwalające na ich wykorzystanie cieszą się dużą popularnością od lat.
Paliwo jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ceny usług w branży transportowej. Wahania kosztów tego surowca zmuszają przedsiębiorców do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Te na szczęście czekają gotowe do wdrożenia.
Dodaj komentarz