Giełda zleceń transportowych – co warto o niej wiedzieć?
PoradnikWiele osób, które związane są z branżą transportową korzysta z tzw. giełd zleceń transportowych. Jest to miejsce zarówno dla zleceniodawców, firm spedycyjnych, jak i przewoźników. Inaczej mówiąc, służą one całej branży TSL. Czym właściwie są takie giełdy i jakie są ich największe zalety oraz wady?
Czym jest giełda zleceń transportowych?
Giełda zleceń transportowych to platforma, która służy do wymiany informacji pomiędzy osobą zlecającą przewóz ładunków a firmą spedycyjną lub przewoźnikiem. Jej celem jest przyspieszenie całego procesu realizacji transportu oraz ułatwienie porozumiewania się między stronami transakcji.
Obecnie z giełd transportowych korzysta się zazwyczaj za pomocą internetu, jednak istnieją też bazy, do których dostęp możliwy jest offline. Pierwsza opcja jest zdecydowanie popularniejsza, ze względu na wygodę i szybki przepływ informacji.
Kto tworzy giełdę zleceń transportowych?
Giełdę zleceń transportowych tworzą podmioty, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, pozwalającą na świadczenie usług w tym właśnie zakresie. Twórcą giełdy wcale nie musi być przewoźnik ani firma spedycyjna (i najczęściej nie jest).
Może to być firma technologiczna, która stworzyła własne oprogramowanie, tak jak np. GRUPA TRANS.EU, która jest twórcą najpopularniejsze obecnie giełdy transportowej TRANS.
Kto publikuje zlecenia na giełdzie transportowej?
Zlecenia na giełdzie transportowej mogą publikować wszyscy, którzy w danej chwili potrzebują usługi transportowej czy spedycyjnej. Może to być zarówno przedsiębiorstwo, jak i osoba fizyczna, bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, która potrzebuje transportu np. do przeprowadzki.
Dodatkowo przewoźnicy również mogą umieszczać na giełdzie informacje na temat usługi, np. zgłoszenie wolnego ładunku lub wolnej przestrzeni ładunkowej.
Kto może realizować zlecenia z giełdy transportowej?
Zlecenia z giełdy transportowej może realizować firma spedycyjna lub przewoźnik. Oba te podmioty muszą posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów. Może to być zarówno przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe, jak i kierowca, który prowadzi jednoosobową działalność.
Warunkiem jest posiadanie odpowiednich uprawnień: prawo jazdy na samochody dostawcze, ukończony odpowiedni wiek, uzyskane kwalifikacje oraz ukończone szkolenia okresowe. Oczywiście wszystko to dotyczy samego kierowcy.
Firma spedycyjna nie musi posiadać uprawnień do prowadzenia takich pojazdów, a może zlecić przewóz transportu innemu przewoźnikowi, który takie uprawnienia ma.
Jakie są zalety giełdy transportowej?
Największą zaletą giełdy zleceń transportowych jest usprawnienie całego procesu odbioru i dostarczenia ładunków. Takie platformy oferują łatwy i szybki kontakt pomiędzy stronami, a niektóre z nich dodatkowo zapewniają generowanie umowy. Ogromną zaletą jest także to, że dzięki giełdom możliwe jest zredukowanie liczby wolnych ładunków.
Jeśli kierowca jest w trasie i okazuje się, że będzie wracał z pustą przestrzenią na samochodzie, można wykorzystać właśnie taką platformę i szybko znaleźć zlecenie na powrót.
Jakie są wady giełdy transportowej?
Wadą giełdy zleceń transportowych jest natomiast ryzyko przypadkowości doboru przewoźnika. Często zdarza się tak, że zleceniodawca nie miał wcześniej kontaktu z wybranym przewoźnikiem i może okazać się on nierzetelny i nieszczególnie solidny. Niektóre platformy pozwalają na ocenianie przewoźników po zrealizowaniu zlecenia, jednak nie jest to możliwe wszędzie.
Czy giełda transportowa jest darmowa?
Niektóre giełdy zleceń transportowych są darmowe i dostępne dla każdego, jednak istnieją też takie, które wymagają od użytkownika pobrania oprogramowania i wykupienia abonamentu.
Giełdy zleceń transportowych to doskonałe miejsce zarówno dla spedytorów, przewoźników, jak i osób szukających usługi transportowej. Niektórzy twierdzą, że są one przyszłością całej branży TSL. Obecnie niektóre przedsiębiorstwa uczyniły z giełd swoje jedyne źródło pozyskiwania zleceń.
Dodaj komentarz