Formy współpracy w transporcie
PoradnikBranża transportowa rozwija się w coraz szybszym tempie. W związku z tym rynek kształtuje nowe formy współpracy, których cel jest zawsze ten sam. Dostarczenie towarów lub osób z jednego miejsca do drugiego.
Jak wygląda proces od strony wykonawcy?
Zatrudnienie w firmie transportowej lub spedycyjnej
Firma transportowa lub spedycyjna może zatrudnić kierowcę, który na podstawie umowy o pracę będzie wykonywał powierzone mu czynności. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do właściwego przeszkolenia pracownika oraz zapewniania mu odpowiednich warunków. Ponadto firma musi przestrzegać wszystkich przepisów, jakie znajdują się w Kodeksie Pracy.
W przypadku zatrudnienia kierowcy firma transportowa lub spedycyjna jest w stu procentach odpowiedzialna za proces przewozu. Musi z własnych środków naprawić ewentualne uchybienia, nawet jeśli te powstałyby z winy pracownika (chyba że szkoda została wyrządzona umyślnie). Dlatego tak ważne jest to, aby do wykonywania pracy wybrać odpowiednie osoby.
Zawód kierowcy nie jest prosty, dlatego polskie firmy transportowe i spedycyjne często mają problem ze znalezieniem rzetelnych osób. Z tego powodu zatrudnia się osoby zza wschodniej granicy. Muszą one jednak posiadać dodatkowe pozwolenia, np. na pobyt czasowy.
Kontrakty w branży transportowej
Kierowcy w branży transportowej mogą pracować także na podstawie kontraktu. Zazwyczaj ma on charakter długoterminowy, dlatego można liczyć na stałe zlecenia bez zbędnych przestojów. Zdarzają się jednak także zlecenia na krótszy okres.
Kontrakt jest zawierany pomiędzy operatorem logistycznym a kierowcą. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za organizację procesu przewozu, natomiast drugi musi dostarczyć towar z punktu A do punktu B.
Współpraca pomiędzy operatorem logistycznym a kierowcą jest oparta o zasady partnerskie. Zazwyczaj firma ustala z przewoźnikiem stałą stawkę za zlecenia, która obowiązuje cały rok. Może także dostarczać mu dodatkowe benefity, takie jak karty paliwowe pozwalające zaoszczędzić na zakupie tego surowca. Warto podkreślić, że operator logistyczny jest odpowiedzialny za wyjaśnienie wszelkich niejasności ze zleceniodawcą.
Współpraca B2B między spedycją a przewoźnikiem
Alternatywą dla zatrudnienia kierowców na umowę o pracę jest współpraca B2B. Wówczas działalność gospodarczą prowadzi zarówno operator logistyczny, jak i przewoźnik. W przypadku takiej kooperacji nie stosuje się przepisów Kodeksu Pracy, a za ewentualne błędy strony odpowiadają solidarnie, chyba że w umowie zapisano inaczej.
Współpraca B2B pomiędzy spedycją a przewoźnikiem staje się coraz bardziej popularną formą kooperacji. Dzieje się tak ze względu na ograniczone ryzyko operatora logistycznego, dowolność kształtowania umów, a także możliwość płacenia niższych podatków. Zwłaszcza przy większych zarobkach, które nie są rzadkością w branży transportowej, ostatni czynnik ma ogromne znaczenie.
Choć kierowcy często decydują się na taką formę współpracy, to nie dla wszystkich jest ona optymalna. Z pewnością zapewnia mniejsze bezpieczeństwo, ponieważ zazwyczaj znacznie łatwiej zerwać umowę B2B niż stosunek pracy.
W branży transportowej istnieje wiele rodzajów współprac, z których każda ma swoje wady i zalety. Firmy stoją przed trudnym wyborem odpowiedniej formy kooperacji. Ten zawsze powinien być poprzedzony dogłębną analizą, ponieważ będzie miał znaczący wpływ na finanse i bezpieczeństwo całej organizacji.
Dodaj komentarz