Formy rozliczenia za wykonane zlecenia transportowe
PoradnikZlecenie transportowe może zostać rozliczone, jeżeli zostanie zawarta umowa, którą następnie prawidłowo się wykona.
Jak dochodzi do zawarcia umowy? Co wpływa na cenę usług transportowych? Czym są długoterminowe kontakty, a czym faktoring w transporcie?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Umowa przewozu i listy przewozowe
Podstawą do otrzymania wynagrodzenia za wykonane zlecenie transportowe jest umowa przewozu. To właśnie w niej określa się najważniejsze postanowienia dotyczące wykonania usługi, a także wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego rozliczenia.
Ponadto częstą praktyką jest jednoczesne wystawianie listu przewozowego, który ma być dowodem na wykonanie umowy, czyli na odebranie towaru z miejsca jego załadunku oraz dowiezienie go do miejsca rozładunku. Który z tych dokumentów jest ważniejszy?
Oba dokumenty mają różne funkcje. Umowa przewozu jest bowiem dowodem na zlecenie transportu oraz na to, jakie warunki przewozu zostały ustalone między stronami. List przewozowy dowodzi z kolei przede wszystkim, że umowa została prawidłowo wykonana.
Kary umowne i przesyłki z zadeklarowaną wartością
Nie uwzględnia on jednak warunków wynagrodzenia za wykonaną usługę ani innych postanowień, np. związanych z karami umownymi. W związku z powyższym, jeżeli nie otrzymamy należnej nam kwoty od zleceniodawcy, to jej wysokość wykażemy przede wszystkim za pomocą umowy, a nie za pomocą listu.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której w liście przewozowym określono wartość przesyłki. Wówczas, jeżeli w trakcie transportu powstanie szkoda w przesyłce, to przyjmuje się, że jej wartość była zgodna z zadeklarowaną w tym dokumencie, a uprawniony do odszkodowania nie musi dodatkowo udowadniać wartości przesyłanego produktu.
Co wpływa na cenę usług transportowych?
Wycena usług transportowych jest zazwyczaj wykonywana indywidualnie, ponieważ zależy od wielu różnych czynników. Wśród najważniejszych można wymienić chociażby odległość, jaka dzieli miejsce załadunku od miejsca wyładunku, a także trasa przewozu.
Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, w jakiej ma odbywać się załadunek oraz wyładunek przewożonych towarów, a także czas, w jakim towar ma być przewieziony (w przypadku przewozów ekspresowych, cena jest zazwyczaj znacznie wyższa). Kolejnymi czynnikami, jakie wpływają na cenę usług transportowych, są:
- rodzaj ładunku,
- wartość ładunku,
- sposób pakowania ładunku (przewozy paletowe są zazwyczaj tańsze).
Ustalając cenę, należy zwrócić również uwagę na formę i termin zapłaty za wykonany przewóz czy okres, w jakim ma być wykonany transport, przy czym przewóz w dni wolne od pracy czy święta najczęściej wyceniany jest drożej.
Nie bez znaczenia jest również, czy towar nie musi być przewożony specjalnym samochodem, np. betonowozem czy wywrotką, bowiem w takim przypadku konieczne może okazać się również wynajęcie takiego pojazdu, a w konsekwencji – przeniesienie kosztów najmu choć w części na nabywcę usługi.
Istnieją również inne, nieoczywiste koszty, które należy uwzględnić przy wycenie. Zalicza się do nich utrzymanie floty (naprawę oraz konserwację), koszt koniecznych ubezpieczeń, opłat parkingowych czy kosztów związanych z prowadzeniem działalności (np. wynagrodzeniami pracowników czy opłatami publicznoprawnymi).
Stałe i długoterminowe kontrakty
Nieco inaczej wycenia się kontrakty długoterminowe. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę także, czy umowa przewiduje trzy klauzule. Pierwsza z nich to tzw. klauzula BAF, czyli klauzula paliwowa. Umożliwia ona zmianę wynagrodzenia w przypadku zmian cen paliw.
Druga klauzula to tzw. klauzula CAF, czyli klauzula walutowa. Umożliwia ona na dostosowanie wynagrodzenia do obowiązujących, średnich kursów walut. Ostatnia ważna klauzula dotyczy dopłaty drogowej, która ma znaczenie, jeżeli wykonanie transportu wymaga skorzystania z dróg płatnych.
Faktoring w transporcie
Faktoring jest bardzo często wykorzystywany w transporcie, zwłaszcza w przypadku firm, które wykonują przewozy dla zagranicznych kontrahentów. Polega on na tym, że klient przekazuje faktorowi wystawione przez siebie faktury jeszcze zanim upłynie ich termin płatności. Wówczas faktor wypłaca należne z ich tytułu środki przedsiębiorcy, dzięki czemu dysponuje on od razu gotówką.
Faktoring pozwala zatem zachować płynność finansową, a w konsekwencji rozwijać się i podejmować współpracę z kolejnymi klientami. Znacząco minimalizuje się także ryzyko niewypłacalności kontrahentów, dzięki czemu z faktoringu chętnie korzysta wielu przedsiębiorców w branży transportowej.
Dodaj komentarz