Co to jest zlecenie transportowe?
PoradnikZlecenie transportowe jest jednym z najbardziej istotnych dokumentów, które regulują warunki współpracy między zleceniodawcą a przewoźnikiem. Czym jest w istocie, co powinno zawierać i kiedy umowa może zostać uznana za oficjalnie zawartą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule!
Zlecenie transportowe: co to takiego?
Zlecenie transportowe jest umową przewozu (krajowego, międzynarodowego lub kabotażu), które podsumowuje wszystkie warunki współpracy między zleceniodawcą a przewoźnikiem. W praktyce poprawnie przygotowane zlecenie transportowe powinno zawierać podpunkty dotyczące:
- miejsca załadunku i rozładunku;
- daty załadunku i rozładunku;
- rodzaju ładunku;
- kwoty frachtu;
- terminu płatności.
Tak zazwyczaj wygląda przykładowy formularz zlecenia transportowego. W zleceniu jednak mogą znaleźć się postanowienia dodatkowe dotyczące chociażby zabezpieczenia towaru czy warunków płatności, a także kar umownych.
Ich nieobecność w treści umowy nie oznacza bynajmniej, że nie została zawarta. Warto o tym pamiętać.
Obowiązkowe czy nie, a jeśli tak, to kiedy?
Nie istnieje wymóg formalny (prawny), który mówiłby o tym, że wystawienie dokumentu zlecenia transportowego jest obowiązkowe. To tylko jedna z form umowy przewozu i jako taka może zostać zawarta w formie ustnej, a nawet w formie wiadomości tekstowej.
Wystarczy, że znajdą się w niej wszystkie niezbędne elementy umowy, które zaakceptują obie strony. To nie oznacza, że nie warto zabezpieczać się na wypadek wszelkich ewentualności otworzyć dokument stanowiący materialne potwierdzenie określające warunki umowy.
Bez materialnego dowodu często bardzo trudno jest dochodzić swoich praw w sądzie, jeśli dojdzie do jakichś nieprawidłowości.
Wystawianie zlecenia transportowego i wynikająca z niego ochrona
Zlecenie jest ważne dla obu stron biorących udział w transakcji. Zazwyczaj jednak zlecenie wystawiane jest i przesyłane przez tego, kto jest zleceniodawcą. Co z tego wynika w praktyce?
Ten, kto wystawia zlecenie, zawiera w nim najczęściej podpunkty korzystne dla siebie, jest więc, do pewnego stopnia i pod pewnymi względami, stroną dominującą tej relacji, bo to przewoźnik zapoznaje się z umową i zobowiązuje się do jej wykonania, gdy ją podpisze, zatwierdzi.
Zlecenie transportowe: co przewoźnik powinien o nim wiedzieć i na co uważać?
Absolutnie niezbędne jest zapoznanie się z treścią zlecenia. Wiele przedsiębiorstw dołącza do zlecenia podpunkty traktujące o karach umownych czy zawierających dodatkowe obostrzenia.
Często dotrzymanie wszystkich wymogów przedstawionych w umowie nie będzie możliwe i wtedy przewoźnik dostaje tylko część wynagrodzenia lub, jeśli złamie któryś z niemożliwych do zrealizowania wymogów, nie dostaje go wcale.
Należy na to uważać w stopniu najwyższym, bo zdarza się, że niektóre wymogi nie są zgodne z prawem.
Kary umowne, które spotyka się najczęściej, dotyczą na przykład zakazu konkurencji, zakazu dobierania podwykonawców do zrealizowania zlecenia czy kary za nieterminowe dostarczenie dokumentacji.
Sposoby ochrony interesów przewoźników
Uzyskanie zlecenia to jedno, wykonanie go: drugie. Dla wielu przewoźników liczy się czas, dlatego zdarzają się sytuacje, w których dany przewoźnik, znajdując się pod presją czasu, akceptuje zlecenie bez dokładnego zapoznania się z treścią.
Warto zapoznać się z treścią umów za każdym razem, by unikać lub eliminować z treści umowy podpunkty wątpliwe.
Zawsze można zastrzec, że dany podpunkt nie będzie wykonany i owo zastrzeżenie zawrzeć w odpowiedzi. Na zastrzeżenie będzie można się powołać w razie ewentualnego sporu.
Postanowienia umowy niezgodne z prawem
Istnieją zleceniodawcy, którzy w zleceniach transportowych zawierają klauzule czy też podpunkty, które nie powinny znaleźć się w umowie z tego względu, że nie są zgodne z prawem. Na przykład zastrzeżenia dotyczące terminów płatności czy naliczanie kar umownych za opóźnienie rozładunku.
W przypadku takich ewentualności dochodzenie swoich praw przed sądem nie będzie trudne.
Zlecenie transportowe to nic innego jak umowa przewozu zawierana przez zleceniodawcę i przewoźnika. Umowa taka powinna zawierać warunki współpracy, bez których nie można mówić o zleceniu transportowym i ważności umowy. Należy uważać na treść zlecenia, ponieważ często zawiera ono dodatkowe, często groźne dla przewoźnika warunki.
Dodaj komentarz